Зв'яжіться з нами: 044 222 91 61

Адвокатське об'єднання

У ЗМІ опублікували свіжі зміни до Конституції у сфері правосуддя

new
В останні числа червня в одному з українських друкованих видань був опублікований Закон під назвою «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя». Відомо, що свіжий закон вступить в силу через три місяці з дати, наступної за днем, коли сам закон з’явився в друкованому виданні (29 червня). В якійсь мірі цей закон вплине на те, як в найближчому майбутньому будуть надаватися адвокатські послуги (Київ).

Варто нагадати, що норма, яка стосується можливості визнання українською державою юрисдикції, що мчить Міжнародним кримінальним судом на вимогах, які визначені в Римському статуті МКС, стає чинною через 3 роки з дня, який іде за датою опублікування Закону в друкованому виданні.

З тієї дати, як справжній закон вступить в силу, члени Вищої ради юстиції, які були призначені до цього часу, будуть виконувати функції членів Вищої ради правосуддя протягом усього терміну дії їх повноважень. Однак цей неодмінно буде тривати довше, ніж до останніх чисел квітня 2019 року.

На з’їзді суддів України обираються члени Вищої ради правосуддя не пізніше, ніж через три місяці після моменту, коли відповідний закон, покликаний регулювати роботу Вищої ради правосуддя, вступає в силу.

Обов’язок Верховної Ради України – передати уявлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та визначений пакет документів, що містять дані про обрання суддів на безстроковий період, які не розглядалися на засіданнях Верховної Ради, представникам Вищої ради правосуддя з тим, щоб останні розглянули питання про призначення судді на посаду. Передача згаданого уявлення і документів повинна відбутися протягом місяця з дати вступу в силу цього Закону. Аналогічні дії здійснюються і щодо матеріалів ВСУ про призначення суддів на 5-річний термін.

Судді і суди

Закон «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя» визначає, що парламент усувається від обрання суддів. Зокрема, особи будуть призначатися на посаду судді відразу на безстроковий період, тобто першого призначення строком на 5 років більше не передбачено. Призначати осіб на посаду судді буде безпосередньо Президент України, грунтуючись на поданням Вищої ради правосуддя. Судді будуть призначатися тепер в рамках конкурсу, і це стосується суддів в Конституційному суді України.

Вимоги до осіб, які претендують на посаду судді, визначені в такий спосіб. Майбутній суддя повинен бути громадянином України віком від 30 років, не старше 65 років, що володіє вищою юридичною освітою і не менше ніж 5-річним стажем. Особа має бути компетентним, доброчесним і володіти державною мовою.

Також документ передбачає наступні положення:

  • Закон може визначати можливість обов’язкового досудового порядку врегулювання спору
  • Існує можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду на вимоги, які визначені в Римському статуті МКС
  • Суд буде утворюватися, реорганізуватися і ліквідуватися законом, і проект цього закону повинен внести до Верховної Ради український Президент, попередньо провів консультації з представниками Вищої ради правосуддя
  • В Україні з’являється можливість роботи вищих спеціалізованих судів

Українських суддів не можна буде затримувати або утримувати під вартою / арештом до того, як буде винесено обвинувальний вирок судом, не отримавши попередньо згоду Вищої ради правосуддя. Виняток становить лише затримання судді під час або відразу ж після скоєння одного з тяжких або особливо тяжких злочинів. Суддя в Україні також не може залучатися до відповідальності за факт прийняття ним судового рішення, за винятком лише факти скоєних злочинів або дисциплінарних проступків.

Щодо суддів Конституційного суду ситуація йде таким чином: забороняється їх затримання або тримання під вартою або арешт до того моменту, поки не буде винесено обвинувальний вирок судом, якщо протилежне не погоджено з Конституційним судом. Як виняток наводяться лише затримання судді під час або після вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів. Також судді КСУ не можуть залучатися до відповідальності через голосування, пов’язаним з прийняттям судом рішень та подання судом висновком, виключаючи лише факти скоєних злочинів або дисциплінарних проступків.

Важливо зауважити, що тепер в списку підстав, достатніх для звільнення суддів в Україні, тепер не фігурує порушення присяги. Розмір винагороди суддів тепер встановлює закон про судоустрій. Така ж ситуація – з витратами на діяльність Конституційного суду і винагородою суддів КСУ. Окремим пунктом закон визначає нюанси роботи Вищої ради правосуддя. Нагадаємо, що існування Вищої ради юстиції припиняється.

Прокатура

Даний орган буде і далі виконувати функції досудового розслідування аж до того, як починають функціонувати органи, яким закон передає відповідні функції. Також прокуратура здійснюватиме нагляд за виконанням законів в рамках виконання судових рішень в сфері кримінальних справ, застосування інших заходів примусового характеру, які пов’язані з обмеженням особистої свободи громадян. Повноваження Генерального прокурора діятимуть протягом 6 років. Дану посаду не може тепер займати одне і те ж особа протягом двох термінів поспіль.

Адвокатура

Закон визначає, що тепер виключно адвокат (Київ) зможе представляти інтереси іншої особи в суді, а також захищати від кримінального обвинувачення. Паралельно з цим Закон може визначити ряд винятків з представництва в суді по трудових спорах, спорах про захист соціальних прав, а також щодо виборів і референдумів, малозначних суперечок, а також у зв’язку з представництвом інтересів осіб неповнолітнього або малого віку, які визначені судом як недієздатні або з обмеженою дієздатністю.

Виключно адвокатські послуги (Київ) у Верховному Суді і судах касаційної інстанції матимуть місце з 1 січня наступного року, в судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року. Що ж стосується судів першої інстанції, то представництво інтересів виключно адвокатами буде розпочато з 1 січня 2019 року.