Зв'яжіться з нами: 044 222 91 61

Адвокатське об'єднання

Поліція vs водій

адвокат по адміністративних справах київПостанова про притягнення до адміністративної відповідальності – як можна в судовому порядку оскаржити постанову поліцейських.

В українському суспільстві реорганізацію правоохоронної системи зустріли позитивно, і перші місяці кияни і жителі інших міст відчували оптимізм і інтерес до нової поліції. Звичайно, з часом ступінь цього оптимізму дещо знизилася, наприклад, українські автомобілісти стали скаржитися на низький професіоналізм представників органів правопорядку. Все частіше звучить думка, що з даішниками на дорозі було безпечніше, зручніше. Зокрема, водій завжди міг захистити свої права, в тому числі через суд.

Відносини українських автолюбителів з новою поліцією мають свої особливості, і рекомендуємо ознайомитися з основними сторонами цієї взаємодії в нашій статті.

Не винен повністю!

Незважаючи на побоювання українців щодо можливості законного боротьби з необгрунтованими постановами з боку поліцейських, захистити свої права за допомогою закону цілком реально. Зокрема, зі статті 247 КпАП можна зробити висновок, що з певних причин український водій може домогтися припинення справи про адміністративне правопорушення, якщо воно вже розпочато. Підставою для цього можуть бути такі причини:

  • Відсутні події і складу адмін правопорушення
  • Особа діяло в стані гострої необхідності або в інтересах захисту
  • Терміни, передбачені статтею 38 КпАП, минули на момент розгляду справи про адмін правопорушення

Винен, але навіщо так строго?

Зі статті 23 КпАП випливає, що стягнення адміністративного характеру – це міра відповідальності, вона застосовується як інструмент виховання порушника, але в контексті поваги до правил співжиття та українським законам. А в 23 статті КоАП чітко позначено, що якщо адміністративне правопорушення є малозначним, то уповноважена особа може не застосовувати адміністративну відповідальність по відношенню до порушника. Пам’ятайте, що якщо ваше правопорушення на дорозі можна вважати дрібним, то нагадуйте про ці норми поліцейському.

Якщо ж постанову вже складено працівником поліції, можна діяти наступної моделі поведінки.

Чи маєте право…

По-перше, навіть якщо поліцейським вже винесено обвинувальний вирок по адміністративному правопорушенню, у вас завжди є можливість оскаржити його, звернувшись до вищого органу або прямо в суд.

Tерміни оскарження

З положень КоАП випливає, що у водія є 10 днів для подачі скарги на постанову про адмін правопорушення, але КАСУ був встановлений, всупереч цим положенням, термін в 6 місяців, протягом яких особа може звернутися до адміністративного суду, щоб захистити свої права, свободи і інтереси.

До чого можна причепитися?

До процесу

По-перше, особа може оскаржити через суд постанову про правопорушення, якщо уповноважена особа не провело відповідну перевірку – чи був сам факт правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративному стягненню і т.д.

Пам’ятайте, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має доступ до матеріалів справи, може використовувати юридичну допомогу при розгляді справи. Також особа повинна бути ознайомлена зі своїми правами, передбаченими ч. 1 ст. 268 КпАП і ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України.

Провину людини, яка притягається до адміністративної відповідальності, можна довести лише фактичними даними, сформованими на основі показань свідків, допиту самого обвинуваченого, речові докази і свідчення технічних приладів. Якщо такими даними поліція не має, залишається лише одну постанову, яка сама по собі нічого довести не здатне.

До постанови

У постанові, виходячи зі статті 283 КпАП, повинні міститися всілякі дані про скоєний правопорушення: дата, час і місце, характеристики транспортного засобу, розмір штрафу і порядок його виплати, відривна квитанція і навіть адреса веб-ресурсу, на якому викладено зображення або відеозапис автомобіля в момент вчинення правопорушення. Словом, якщо в постанові бракує даних, визначених законом, це може стати вагомим аргументом для оскарження документа.

До якого суду подавати

Особа, зацікавлена ​​в оскарженні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, завжди має зручну альтернативу в питанні вибору судового органу для подачі позову про оскарження постанови. Можна звернутися до місцевого суду за місцем проживання, а можна вибрати суд, відштовхуючись на місцезнаходження відповідача.

Що вказати в позові

У першому вступному абзаці потрібно викласти відомості про акт, який планується оскаржити. Потім слід викласти обставини залучення до адміністративної відповідальності, звичайно, з точки зору позивача. Затверджено повинні бути аргументовані, також варто спробувати аргументовано обгрунтувати правоту позивача і неправоту відповідача. Як підсумок вашої аргументації, можна перерахувати правові норми, які можна застосувати, і процесуальні норми в якості підстави для звернення до суду.

Про що просити суд

Є кілька гідних прохань, які можна озвучити в позові про оскарження постанови. Наприклад, визнання дій уповноваженої особи в залученні до адміністративної відповідальності як протиправних, скасування постанови як незаконного, закриття провадження у справі про адмін правопорушення і т.д. Якщо визначений термін для оскарження був пропущений, то потрібно неодмінно просити суд поновити його.

Які документи слід докласти

По-перше, потрібно додати копію постанови, яке буде оскаржуватися. Також потрібна копія посвідчення на право водіння, оригінал квитанції про сплату судового збору.

***

Як видно, КАСУ дає українським водіям масу інструментів і засобів, щоб захистити свої права та інтереси в суді. Так, позивач зараз не зобов’язаний доводити відсутність своєї вини через суд, натомість цього відповідач зобов’язаний доводити вину позивача.

Вас цікавить професійний адвокат (Київ) в адміністративних справах? Ви шукаєте фахівця, який міг би захистити ваші права в адміністративному суді? В такому випадку чекаємо вас в офісі адвокатського об’єднання «Grand Veritas» – захист інтересів клієнтів навіть в найскладніших ситуаціях – наша щоденна робота!