Зв'яжіться з нами: 044 222 91 61

Адвокатське об'єднання

Відшкодування збитків при ДТП з боку страховика – судова практика в Україні

адвокат по дтп київПоложення Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначають необхідність відшкодування в разі настання страхових випадків оціненого збитку, визначеного лімітами відповідальності, в законному порядку, який завдав в результаті дорожньо-транспортної пригоди шкоду життю і здоров’ю, а також майну третьої особи.

Виходить, що якщо ви не є винуватцем аварії на дорозі, а реальний винуватець ДТП раніше оформив страховку загальної цивільної відповідальності перед третіми особами, яка відповідно до закону має бути оформлена кожним водієм, і при цьому всі учасники такого події залишилися цілі і неушкоджені, то, здавалося б, можна спокійно і впевнено розраховувати на виплату страхової суми.

Ось тут ви помиляєтеся. Українські реалії диктують свої закони, і вам буде потрібнен хороший адвокат (Київ), щоб домогтися реальних виплат від страхової компанії.

Позиція Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Постанова Пленуму ВССУ №4 від 01.03.2013 року «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки» визначає, що положення 625 статті Цивільного кодексу не можна застосовувати до відносин щодо відшкодування шкоди, яка була заподіяна з боку джерела підвищеної небезпеки, так як відшкодування збитку є відповідальність, а не грошове зобов’язання, що виникає з договірних зобов’язань. Як виняток можна назвати відповідальність страховика, що міститься в статті 992 Цивільного кодексу.

Судова практика

У 2015 в Краматорському міському суді Донецької області було розглянуто в форматі відкритого судового засідання цивільну справу, що стосується позову позивача в страховій компанії і винуватця ДТП, що вимагає стягнути страхове відшкодування при захисті прав споживачів, а також відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, заподіяну при дорожній пригоді.

В рамках судового засідання позовні вимоги були підтримані представником позивача, яка вказала на те, що ДТП сталося з вини відповідача, і в результаті події автомобіль позивача отримав збиток у вигляді механічного пошкодження. Відповідач був застрахований, але в результаті звернення до страхової компанії відшкодування зроблено не було. При цьому представником позивача була зроблена оцінка збитку, заподіяного автомобілю, який склав понад 52 тисяч гривень, які він вимагав стягнути з страховика.

В рамках судового засідання Краматорський міський суд прийняв рішення задовольнити позовні вимоги позивача, керуючись такими підставами.

Копія постанови суду свідчить, що відповідач притягувався до адміністративної відповідальності за провину у виникненні ДТП. Суд встановив, що саме дії відповідача стали причиною події на дорозі, а його автомобіль був застрахований в компанії Відповідача 1. Експертне автор-товарознавчого дослідження показало, що сума матеріальних збитків склала трохи менше 52 тисяч гривень. Копія заяви про страхове відшкодування показує, що позивачем були в страхову компанію відправлені документи на отримання страхового відшкодування.

При цьому позивач повинен стягнути з відповідача на суму в розмірі 200 гривень в якості відшкодування моральної шкоди. Суд визначив ці вимоги розумними і справедливими.

Таким чином, Краматорський міський суд прийняв рішення у цій цивільній справі задовольнити вимоги позову, в результаті чого на користь позивача страхова компанія виплатила матеріальну шкоду в розмірі майже 52 тисяч гривень, не враховуючи витрат на проведення експертизи та суми судового збору. У свою чергу, винуватцю ДТП довелося сплатити моральну шкоду в сумі 200 гривень, а також майже 500 гривень судового збору, який був необхідний для подачі позову про стягнення моральної шкоди.

Пам’ятайте, що якщо вам знадобиться в Києві хороший адвокат, то співробітники адвокатського об’єднання «Grand Veritas» зможуть надати надійну допомогу в суді і поза судових засідань.