Зв'яжіться з нами: 044 222 91 61

Адвокатське об'єднання

Використання електронного листування як доказу в українському судочинстві

електронне листування в якості доказівЗа допомогою систем електронних повідомлень або просто електронної пошти в даний час українці не тільки підтримують приватне спілкування або налагоджують нові знайомства. Електронне листування давно стало ефективним інструментом у веденні комерційних справ, операції з купівлі-продажу нерухомості та різних товарів і т.д. Більш того, досить часто електронний документообіг стає єдиним підтвердженням факту співпраці між сторонами. Зважаючи на це не дивно, що все частіше електронне листування стає письмовим  доказом у кримінальних та адміністративних справах.

Українські закони не мають чітко сформульованої позиції щодо електронних листів як  доказу, тому якоїсь єдиної судової практики по країні не спостерігається. Закон навіть не визначає чіткої зовнішньої форми доказу: позивач зазвичай подає в суд роздруківку з сайту або електронної поштової скриньки, які відповідач може легко оскаржити як можливі докази.

Ініціативи по статусу електронного листування в судочинстві

Певні перспективи в цьому питанні є. На стадії розгляду у Верховній Раді знаходиться кілька законопроектів, які зможуть узаконити значення віртуальної переписки як доказів для суду. Так, нотаріуси зможуть в разі прийняття деяких таких законів забезпечити отримання законної форми віртуальної листуванні.

У сусідній Білорусі нотаріуси  мають певні повноваження в забезпеченні доказів письмового характеру, а сама інформація з віртуального простору, отримана в результаті огляду нотаріусом за певною схемою, легко набуває статусу офіційного докази в судах.

Використання електронного листування в судовій практиці

Повернемося ж до українських законів: чи вважається електронна документація і віртуальна листування офіційним доказом у вітчизняних судах?

З недавньої справи №537 / 3430/13-ц, в рамках якого Крюківським районним судом Кременчука Полтавської області розслідувався факт безпідставно отриманих фінансів, слід наступний висновок: електронне листування цілком може бути підтвердженням свідчень і свідчень сторін судового розгляду. За допомогою певних, нескладних дій можна довести, хто саме є учасником електронного листування, встановити дати відправлення електронних листів та інші, здавалося б, складно доказові обставини. Електронні листи та інша інформація з Інтернету в рамках справи №537 / 3430/13-ц була використана Крюківським районним судом в якості законних доказів. Онлайн листи були звірені з показаннями сторін, квитанціями і іншими, більш загальноприйнятими для українського суду доказовими засобами

У майбутньому, якщо законотворчі ініціативи, що стосуються електронного листування, будуть реалізовані, то роль віртуальних листів в якості доказів у суді буде значно збільшена. А поки цього не сталося, лише професійний адвокат (Київ) може гарантувати успішний розвиток вашої справи в суді. Користуйтеся послугами адвокатів «Гранд Верітас», і відчувайте себе впевненими при захисті своїх прав.