Зв'яжіться з нами: 044 222 91 61

Адвокатське об'єднання

ВСУ: якщо банк в термін не повертає депозит, відсотки нараховуватимуться за вкладом на вимогу

юридичні новиниВерховний Суд України зробив пояснення щодо того, в яких випадках будуть стягуватися відсотки з банківської установи за користування вкладом, якщо депозит вкладникові не буде повернений вчасно. У договорі має бути зазначено обсяг відсотків після закінчення терміну дії вкладу. В іншому випадку буде мати місце стягнення відсотків з банку за ставкою в тому обсязі, який зазвичай сплачується за вкладом на вимогу. Дана правова позиція була сформована ВСУ в рамках засідання Судової палати у цивільних справах в останніх числах червня 2016 року. Зразком для правового висновку послужило справу № 6-956цс16.

1 ч. 1 статті 1058 Цивільного кодексу передбачає, що на підставі договору банківського вкладу одна зі сторін, яка приймає від іншої сторони певну грошову суму в якості внеску, бере на себе зобов’язання повернути вклад в повному обсязі і з відсотками згідно з умовами та порядком, які міститися в паперах по депозиту.

При цьому нарахування відсотків на депозит починається в день, наступний за датою надходження вкладу в банк, і до дати, яка передує його поверненню в руки вкладника, що визначено 5 ч. Статті 1061 Цивільного кодексу. Якщо термін дії договору депозиту закінчився, а зобов’язання банківською установою ще не виконані, то зобов’язальні правовідносини в цьому випадку не припиняються, а стають охоронними відносинами. Виплата відсотків за використання грошових коштів, що лежать на рахунку вкладника банку, відбувається при цьому на умовах, які мають місце в аналогічному випадку за вкладом на вимогу. Якщо ж в договорі спочатку був вказаний відсоток за користування коштами з рахунку клієнта, то банк виплачує грошові кошти в цьому розмірі. Варто відзначити, що в договорі банківського вкладу не знайшлося інформації про певний розмір процентної ставки щодо користування грошових коштів вкладника при неповному виконанні зобов’язань, визначених договором після закінчення терміну його актуальності.

Апеляційний суд, так само суд касаційної інстанції, в рамках переглядається справи відмовив в тому, щоб задовольнити позовні вимоги про стягнення відсотків за використання грошових коштів вкладника. При цьому у апеляційного суду сформувався необґрунтований висновок про те, що подібні відсотки не можуть нараховуватися по закінченню терміну дії договору до дати, яка передує повернення коштів вкладника. При цьому не були враховані вимоги 5 ч. Статті тисяча шістьдесят одна Цивільного кодексу.

При цьому варто відзначити, що при задоволенні позовних вимог про стягнення відсотків за використання грошових коштів вкладника в повному обсязі суд першої інстанції неправильно використовував положення 1ч. Статей 1058 та 1 061 Цивільного кодексу. При цьому було зроблено хибний висновок про те, що коли термін дії договору закінчився, а його умови з боку банку щодо вкладника виконані в повному обсязі, то з банківської установи повинен бути стягнуто відсоток за використання грошового внеску по процентній ставці, яка визначена даним договором, тобто 14% річних. Справа в тому, що не було враховано відсутність в договорі інформації про обсяг процентної ставки за використання грошового внеску після закінчення терміну дії договору при неповному виконанні зобов’язань по його положень. Судом була абсолютно некоректна застосована норма статті 1070 ЦК, так як банк зобов’язаний виплатити вкладнику відсотки на підставі процентної ставки в тому розмірі, який повинен бути сплачений в аналогічному випадку за вкладом на вимогу.

Між іншим, аналогічне правове обгрунтування було викладено в постанові ВСУ від 11 травня 2016 року по справі № 6-338цс16. Якщо вам потрібні юридичні консультації в цій сфері, досвідчений адвокат (Київ) від Grand Veritas зможе задовольнити ваш інтерес в будь-яких питаннях. Звертайтеся!