Зв'яжіться з нами: 044 222 91 61

Адвокатське об'єднання

Верховний Суд змінив умови реалізації предмета іпотеки

юридичні послуги київ

Деякий час назад Верховним Судом України було розглянутi умови реалізації предметів іпотеки, які державні виконавці можуть передавати для подальшої реалізації. В ході такого розгляду ВСУ був зроблений певний висновок, що визначає дещо інші умови реалізації предмета іпотеки в рамках процесу виконання рішень судів про стягнення заборгованості на користь власника іпотеки в примусовому порядку.

Саме такому висновку Верховного Суду присвячено Постанова Судової палати в цивільних справах ВС від 27.04. 2016 під номером №6-103цс16.

Виходячи з положень Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець може передавати предмети іпотеки в примусовому порядку на підставі рішень судів, що зобов’язують стягувати заборгованості на користь власника іпотеки. Все це обумовлено забезпеченими іпотекою зобов’язаннями. Однак державному виконавцю дозволено передавати предмет іпотеки тільки в певних випадках. Наприклад тоді, коли боржник не має будь-якого іншого майна, яке можна було б стягнути в першу чергу або має заборгованість тільки перед держателем іпотеки.

Умови примусового звернення стягнення на предмет іпотеки визначаються статтею 54 цього Закону: подібне звернення повинен здійснювати державний виконавець, грунтуючись на положеннях Закону «Про іпотеку».

Спірні правовідносини вирішуються шляхом застосування норми ст. 45 Закону «Про іпотеку», в якій мовиться, що проведення публічних торгів можливе за умови наявності одного учасника шляхом придбання майна за його початкової вартості.

Повний текст судового рішення, що стосується умов реалізації предметів іпотеки, можна подивитися тут.